На 21 октоври 2021 г. по инициатива на факултет „Горско стопанство“ в м. Челебиица, в района на УОГС „Г. Ст. Аврамов“, с. Юндола, се проведе демонстрация на машинно извеждане на прореждане в 35-годишна иглолистна култура с харвестър „Vimek“ – 404SE и извозване на добитите сортименти със сортиментен трактор “Ponsse” – Gazelle. Към демонстрацията беше проявен огромен интерес – присъстваха представители на МЗХГ, ИАГ, държавните горски предприятия и териториалните им поделения държавни горски и ловни стопанства, преподаватели от ЛТУ, ученици и учители от професионалните гимназии по горско стопанство във Велинград и Банско.
Нагледно бяха представени големите предимства на харвестърите, дори и при отгледни сечи – висока производителност, по-ниска себестойност, запазване на оставащите след сечта дървета и почвата, малоброен персонал – само двама оператори на двете машини. Системата машини от харвестър и сортиментен трактор е перспективно решение на проблемите с извеждане на отгледните сечи в многобройните иглолистни култури, създадени с противоерозионни функции и с цел подобряване на деградирали гори.
На демонстрацията се обсъдиха предимствата на механизираната технология в условията на сериозна социална, демографска и икономическа криза за дърводобива в България. Изтъкнато беше важното значение на навременните първи отгледни сечи за подобряване на състоянието на горите, производството на по-късен етап на висококачествена обла дървесина и задоволяване на растящите нужди на пазара на горска биомаса с качествена, устойчиво добита, местна суровина. Отбелязано беше, че съвременната горска техника предага различни възможни комбинации за лесовъдски мероприятия, които да бъдат частично или изцяло механизирани, без да се нарушават нормативните изисквания. Набелязаха се и необходими, задължителни промени, които следва да претърпят наредби 5 и 8 на ИАГ, за да се даде възможност за внедряване на механизирания дърводобив в страната. За предприемачите и директорите на горски стопанства стана ясно, че различните видове отгледни сечи чрез механизация са изцяло възможни при правилен подбор на видовете машини, като се разчита повече на цялостно технологично оборудване от една марка, доколкото в случая двете машини имат различни параметри за достъп и производителност.
Всички участници в демонстрационния ден останаха с убеждението, че бъдещето на горското стопанство е немислимо без приложение на подобни механизирани технологии и само съвместното разбиране и прозрачност в подпомагане на инициативността от страна на администрацията, стопаните на горите и бизнеса ще гарантират бъдещото устойчиво, модерно стопанисване на зеленото богатство на страната.